Spring naar inhoud

Drie vragen aan...

Leanne Stange

Leanne Stange
"Koninginnekruid, beemdkroon of ooievaarsbek, allemaal planten die het goed doen in de Dordtse grond."

Leanne Stange werkt sinds 2019 als projectmedewerker bij Weizigt, waar ze zich inzet voor het vergroenen van Dordrecht. 


Je werkt al een tijdje aan het vergroenen van Dordrecht. Hoe doe je dat? 

Leanne bij het VogeleilandLeanne bij het Vogeleiland

"Ik ben er voor de inwoners van Dordrecht die willen vergroenen, maar niet goed weten hoe. Ze zijn bijvoorbeeld net verhuisd en treffen een tegeltuin aan. Bij Weizigt bieden we hiervoor allerlei diensten aan, zoals bijvoorbeeld de Tegelophaalservice. Je meldt je hiervoor online aan, zet je tegels op de aangegeven datum aan de straat en wij halen ze op. Ik word na al die jaren nog altijd enthousiast van mensen die me daarna foto’s sturen van hun mooie, groene, opgeknapte tuin. 

Of als ik in een wijkproject bewoners spreek die we echt verder hebben kunnen helpen, zoals bijvoorbeeld bij een plantdag. Op zo'n dag halen we samen met bewoners tegels eruit en vergroenen we tuinen. Onlangs waren we in de Eemkerkstraat, waar we 27 tuinen hebben omgetoverd tot natuurparadijsjes. Mensen worden echt gelukkiger en gezonder van een groene omgeving. Ik ben blij dat we daar als Weizigt aan kunnen bijdragen."


Stel: je hebt een tuin maar (nog) geen groene vingers. Hoe begin je dan?

"Leun eerst eens een half jaar achterover en kijk om je heen. Waar zie je het meeste zonlicht vallen? Wat zijn juist de koelere plekken? Leer je tuin kennen en, ook niet onbelangrijk, bedenk wat je graag zou willen zien als je uit je keukenraam kijkt. Je zou ook een gratis afspraak kunnen maken met een van onze Tuincoaches. Zij komen een uurtje op bezoek en maken je vertrouwd met je tuin. Ze geven tips en helpen je met groene kwesties als: hoe zorg ik voor een goede bodem (in Dordrecht vind je bijvoorbeeld veel kleigrond), waar zet ik welke plant, wat doe ik met gesnoeide takken, en waar koop ik goede planten. Veel mensen weten bijvoorbeeld niet dat je beter geen planten kunt kopen bij een tuincentrum. Die planten zijn bespoten en opgekweekt in een kas, wat ze kwetsbaar maakt. Onbespoten planten vind je in Dordrecht bijvoorbeeld bij Stadslandbouwpark, Vreeken's Zaden en Volkstuinvereniging Vlijpark."


Heb je nog meer van die handige, groene tips?

"Zeker. Ondanks dat wij in de lente massaal de tuin aanpakken is de herfst eigenlijk het ideale tuiniersseizoen. In de natuur komt in die periode alles tot rust. Bovendien is de aarde nog warm van de zomer, dat geeft een jonge plant de kans zich stevig te wortelen. 

En, ook een handige tip; vergeet niet tijdens het aanplanten ook wat inheemse planten in je tuin te zetten. Wat inheems is, komt hier van nature voor en is dus goed voor de biodiversiteit. En het heeft automatisch meer kans om te overleven. In Dordrecht kun je dan denken aan koninginnekruid, smeerwortel, beemdkroon, wilgen, klein hoefblad of gewone margriet. 

Mocht je behoefte hebben aan meer ideeën dan kun je ook altijd een Groene Buur vragen. Groene Buren zijn inwoners die enthousiast zijn voor het natuur- en insectvriendelijk maken van hun wijk. Er zijn meerdere Groene Buren in Dordrecht, soms zelfs meerdere in één wijk. Je herkent ze aan het Groene Buur -paaltje in hun (voor)tuin."

"Koninginnekruid, beemdkroon of ooievaarsbek, allemaal planten die het goed doen in de Dordtse grond."

Naar de andere interviews